Додади коментар

Белото циганче – VI одделение

Белото циганче – VI одделение

230,00 ден.
Шифра на производ: 9100153

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Белото циганче е роман за деца од македонскиот писател Видое Подгорец. Во книгата се работи за едно дете, кое било оставено за време на војната во некое село. Додека бегале од окупаторот, група Роми го пронашле детето и го одгледале. Момчето се викало Таруно и немало никаква врска со Циганите, но научило да ги почитува нивните обичаи, научило како да преживее и да заработи за живот, плетејќи кошници. Неговите најдобри пријатели биле Насиха и Рапуш. Останатите луѓе не го поднесувале Таруно и го викале Белото Циганче. Таруно бил мирен и срамежлив, а неколкупати се обидел да им се спротистави на селските деца, но секогаш завршувал во небрано. Изданието е задолжителна лектира за шесто одделение.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек повез

Останати производи од оваа група

Во кошничка

200,00 ден.
Во кошничка

240,00 ден.
Во кошничка

360,00 ден.
Во кошничка

230,00 ден.
Во кошничка

230,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места