Додади коментар

Големи и мали – VI одделение

Големи и мали – VI одделение

300,00 ден.
Шифра на производ: 9100163

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка
Достапност во книжари
01 Online продавница
Бр.1 Скопје , Центар
Бр.2 Скопје , Центар
Бр. 3 Прилеп
Бр. 4 Скопје, Влае
Бр. 6 Струмица
Бр. 7 Скопје, Аеродром
Бр. 10 Скопје, Џевахир мол
Бр. 12 Штип
Бр. 13 Охрид
Бр. 14 Битола
Бр. 15 Скопје, Рамстор
Бр. 17 Струга
Бр. 19 Струмица
Бр. 20 Кичево
Бр. 21 Скопје, Сити мол
Бр. 22 Скопје, Капитол мол
Бр. 23 Скопје, Дајмонт мол
Бр. 26 Охрид
Бр. 27 Скопје, Аеродром
Бр. 28 Скопје, Капиштец
Бр. 31 Скопје, Тафталиџе
Бр.32 Скопје, Ист Гате

олеми и мали — роман за деца, напишан од македонскиот писател Бошко Смаќоски. На улицата „Караорманска“ живее детето Диме, наречено Диме Такси, бидејќи тој постојано им го носи багажот на луѓето кои се населуваат или доаѓаат на гости во таа улица. Еднаш, во улицата доаѓа еден човек,по име Стево,кој се сместува во станот на тетка Донка, чиј сопруг е вo затвор. Потстанарот добива бројни домашни обврски во куќата, а тетка Донка постојано се кара со соседите. Во улицата живеат луѓе со различни карактери, а децата прават бројни палавштини. Сепак, децата од улицата одржуваат состаноци на кои ги решаваат проблемите. Така, кога ќе се разболи судијата, децата му помагаат да оздрави. Тогаш, тој оди на родителската средба како татко на детето Ѓоре, кој живее само со својата мајка, сиромашната чистачка. Исто така, судијата помага мажот на Донка побрзо да излезе од затворот. По неговото враќање, потстанарот се сели во друг стан на соседната улица. Изданието е задолжителна лектира за шесто одделение.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек повез

Останати производи од оваа група

Во кошничка

250,00 ден.
Во кошничка

230,00 ден.
Во кошничка

250,00 ден.
Во кошничка

230,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места