Легенди и преданија

Додади коментар

Легенди и преданија

Легенди и преданија

170,00 ден.
Шифра на производ: 9100165

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка
Достапност во книжари
01 Online продавница
Бр.1 Скопје , Центар
Бр.2 Скопје , Центар
Бр. 3 Прилеп
Бр. 4 Скопје, Влае
Бр. 6 Струмица
Бр. 7 Скопје, Аеродром
Бр. 10 Скопје, Џевахир мол
Бр. 12 Штип
Бр. 13 Охрид
Бр. 14 Битола
Бр. 15 Скопје, Рамстор
Бр. 17 Струга
Бр. 19 Струмица
Бр. 20 Кичево
Бр. 21 Скопје, Сити мол
Бр. 22 Скопје, Капитол мол
Бр. 23 Скопје, Дајмонт мол
Бр. 26 Охрид
Бр. 27 Скопје, Аеродром
Бр. 28 Скопје, Капиштец
Бр. 31 Скопје, Тафталиџе
Бр.32 Скопје, Ист Гате

Народните легенди и преданија спаѓаат меѓу старите, најинтересните народни умотворби. Затоа се мошне популарни и многу сакани од секоја возраст особено од најмкладите читатели- учениците. Додека преданијата се мошне концизни и најчесто кажуваат како некои место (мост, село, град, црква, манастир, или како друга градба) настанало или го добило своето име или пак, зборуваат за важните дела на значајните, заслужните историски личности ( најмногу ги има за Марко Крале, цар Самоил, св. Климент и св. Наум Охридски), дотогаш легендите со народни сфаќања појаснуваат како настанал светот- небото, земјата, ѕвездите или на атмосферата, или одделни животни , растенија и др. , како и за верувањата во митолошки сознанија. И верувања во ламји, змејови, самовили и др.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

120,00 ден.
Во кошничка

120,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.
Во кошничка

147,00 ден.
Во кошничка

120,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места